Mydło: Czy twarz należy myć mydłem czy też nie, jest od dawna przedmiotem sporów. Wiele kobiet o pięknej cerze całe życie myło twarz mydłem i zaklina się na skuteczność jego codziennego stosowania. Inne nigdy nie pozwolą, by mydło zetknęło się z ich skórą. W ostatnich czasach weszły w modę nowe, zawierające mydło środki do oczyszczania twarzy i liczne firmy sprzedają mydła do twarzy w ramach serii swych kosmetyków, przy czym jednak mydło nie nazywa się mydłem ale „beauty bar”, co brzmi bardziej elegancko i zapewnia wyższą cenę. Ale także i skład chemiczny tego „beauty bar” powoduje, że nie jest to mydło w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ale mieszanina mydła i substancji nieorganicznych o wielkiej zdolności mycia – tak zwanych detergentów. Jeżeli jednak producent tych detergentowych mydeł do twarzy zapewnia nawet wartość pH odpowiednią dla kwaśnego płaszcza skóry, to nie można doradzać ich stosowania do mycia twarzy. Bo wprawdzie podczas mycia twarzy mydłami detergentowymi płaszcz kwaśny jest chroniony, ponieważ w wodzie nie następuje wytrącanie się mydeł wapniowych, ale w przeciwieństwie do zwykłych, mydła detergentowe mają inną bardzo poważną wadę – zdecydowanie za silne odtłuszczają skórę. Dochodzi do zbyt głębokiego mycia, co jest dobre przy myciu naczyń kuchennych, ale nie żywej tkanki.
Mycie normalnym mydłem – do twarzy najlepiej jest używać nie- perfumowanego, białego mydła dziecięcego-nieporównanie bardziej oszczędza skórę niż wszystkie detergentowe mydła i mleczka. Zdolność mydła do mycia zależy od wielu czynników. Na przykład wpływa na nią twardość wody, bo przy wodzie bardzo twardej, zawierającej dużo soli wapnia i magnezu, podczas mycia mydłem wytrąca się dużo nierozpuszczalnych substancji, tak zwanych mydeł wapniowych. Dla odmiany mydło w połączeniu z wodą miękką myje dużo lepiej i nie tworzą się nierozpuszczalne sole, ale wadą jest konieczność bardzo długiego spłukiwania resztek mydła. Ze względu na to, że mydło zawiera słabe kwasy tłuszczowe, dodatek wody do mydła wytwarza roztwór słabo zasadowy. Jednak to alkalizujące działanie mydła obniża wartość pN kwaśnego płaszcza skóry jedynie na bardzo krótko, na jakieś 5 do 8 minut.
Prawidłowe stosowanie mydła: W praktyce nie chodzi o to czy twarz myje się mydłem czy też nie, ale o to żeby myć prawidłowo odpowiednim mydłem. Do usuwania makijażu, szczególnie makijażu oczu, mydło się nie nadaje. Kto go nałożył, oczyszcza skórę najpierw olejem ze słodkich migdałów z apteki. Z oleju tego nakroplonego na muślin robi się mały kompres i lekko przeciera się nim skórę, także wokół oczu. Teraz myje się twarz mydłem dziecinnym w ciepłej wodzie a następnie wyciera. Dla regeneracji kwaśnego płaszcza skóry i usunięcia resztek wapnia twarz oczyszcza się kwaśnym płynem do twarzy i osusza kawałkiem chusteczki z ligniny. Kto nie używa specjalnego płynu do zmywania twarzy powinien do ostatniej wody do płukania dodać nieco owocowego octu. Nie ma gruntowniejszego i łagodniejszego sposobu mycia twarzy.
Mycie w mące kukurydzianej. Składniki: 1 filiżanka mąki kukurydzianej, 1/2 filiżanki mąki pszennej, 1 filiżanka mleka w proszku. Przygotowanie: Mąkę z roślin uprawianych w sposób naturalny oraz mleko w proszku najlepiej jest kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Wszystkie składniki zmieszać razem w misce i zapas schować do szczelnie zamykanego naczynia, by nie było do niego dostępu wilgoci.
Zastosowanie i działanie: Mycie w mące kukurydzianej daje skórze łagodny „peeling”, lekkie złuszczenie, w wyniku czego usunięte zostają zmartwiałe komórki zrogowaciałe, a pory otwarte i oczyszczone. Mycie takie należy stosować raz na tydzień. Najpierw zawiązuje się włosy do tyłu i zmywa twarz olejem ze słodkich migdałów, aby rozpuścić obecne na skórze cząstki brudu. Potem rozrabia się nieco mieszanki z ciepłą wodą i lekko rozsmarowuje na twarzy, bez szarpania skóry. Ten mały masaż gruboziarnistą mąką powinien trwać kilka minut. W końcu zmywa się twarz dużą ilością ciepłej wody. Po tych zabiegach skóra staje się dobrze przekrwiona i odświeżona, jest miękka i jedwabista
Leave a reply