PŁYNY DO TWARZY PRZY CERZE NIECZYSTEJ

Po dokładnym umyciu twarzy i szyi doczyszcza się je przy pomocy specjalnego płynu do twarzy. Jego zadaniem jest zregenerowanie kwaśnego płaszcza skóry, jej odświeżenie i domycie porów. Miarę siły płaszcza kwasowego nazywa się wartością pH, która u zdrowej skóry znajduje się między 4 a 6. Mimo, że wszystko to jest dość skomplikowane, muszę pokrótce wyjaśnić co ta wartość pH oznacza, bo jest ona podawana na opakowaniach wielu środków kosmetycznych, a odgrywa także ważną rolę przy własnym wyrobie kosmetyków. Wartość pH odpowiada ilości wolnych jonów wodorowych (H) w roztworze, a liczba jonów wodorowych określa zawartość kwasu w tym roztworze, im ich jest więcej, tym jest on silniej kwaśny. Do pomiarów wartości pH ustalono skalę od 0 do 14. Zgodnie z tym, kwaśne są wartości poniżej 7, a zasadowe od 7,5 do 14. Ponieważ skóra ludzka ma wartość pH między 4 a 6, idealna wartość pH środków kosmetycznych winna się znajdować w tym właśnie słabo kwaśnym przedziale. Dlatego można lekko zakwasić ostatnią wodę do spłukania twarzy, dodając do niej trochę octu owocowego lub soku cytrynowego. Także czysty płyn oczarowy, który można kupić w aptece, dzięki swojej idealnej wartości pH, dobrze nadaje się do zmywania twarzy.

Płyn ślazowy do skóry nieczystej. Składniki: 4łyżki kawałków korzenia ślazu, 1/4 1 wody, 1 łyżeczka do kawy miodu, 20 g wyciągu z rumianka (azulanu). Przygotowanie: Kawałki korzenia ślazu wkłada się do porcelanowej miseczki i zalewa ćwierć litrem zimnej wody. Nakrywa i zostawia na noc. Następnego dnia galaretowatą ciecz odsącza się na sitku kuchennym i bardzo lekko podgrzewa rozpuszczając w niej miód. Po, ochłodzeniu dodaje się wyciąg z rumianka. Na koniec wszystko filtruje się na papierowym filtrze do kawy, zlewa do butelki z ciemnego szkła i dobrze wytrząsa. Zastosowanie i działanie: Ślaz i rumianek należą do najlepszych ziół leczniczych do pielęgnacji cery tłustej i nieczystej. Cenny, roślinny śluz, który przechodzi ze ślazu do zimnej wody daje najlepsze wyniki w leczeniu cery tłustej, z dużymi porami, podatnej na zaognienia. Pachnący rumiankiem płyn ślazowy zakrapia się na wacik i lekko przeciera nim oczyszczoną uprzednio twarz i szyję. Na koniec osusza się mokrą skórę chusteczką z ligniny.

Leczniczy płyn do twarzy. Składniki: 100 g płynu oczarowego, 1 łyżeczka do kawy spirytusu kamforowego, 1 łyżeczka do kawy miodu, 5 kropel olejku z melisy.

Przygotowanie: Płyn oczarowy podgrzać bardzo lekko i rozpuścić w nim miód. Olejek melisowy rozpuścić w spirytusie kamforowym, wszystko zmieszać razem w ciemnej butelce i dobrze wstrząsnąć. Spirytus kamforowy i olejek melisowy kupuje się w aptece. Buteleczkę spirytusu kamforowego zawsze powinno się mieć w domu. Jest to najlepszy środek przeciwko lekkim zapaleniom, pomaga na ukłucia komarów i szybko likwiduje pojedyncze krosty. Także eteryczny olejek melisowy, który uzyskiwany jest z kwiatu melisy, ma wielostronne zastosowanie, na przykład do perfumowania kremów, dodatków do kąpieli oraz płynu do twarzy.

Zastosowanie i działanie: Nakroplić trochę płynu na wacik i przetrzeć nim twarz i szyję. Osuszyć twarz chusteczką z ligniny. Płyn ten zaleca się szczególnie wtedy, gdy skóra jest niedo- krwiona i ma duże pory. Zamyka on pory, wzmacnia i poprawia naskórek. Płyn ten jest słabo dezynfekujący, chroni kwaśny płaszcz skóry i przeciwdziała powstawaniu na niej zanieczyszczeń.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>