ŚRODKI OCZYSZCZAJĄCE NA CO DZIEŃ

Prawidłowe oczyszczenie skóry nie jest nieodzowne dla jej gładkości i zdrowia. Ale kiedy mówi się o jej oczyszczaniu, należy najpierw wiedzieć z czego składa się brud na skórze.

Skóra składa się z rozmaitych warstw komórek, z których najbardziej zewnętrzną jest warstwa zrogowaciała. Jej powierzchnia pokryta jest tłustą substancją-emulsją potu, łoju i produktów odpadkowych komórek. Zadaniem tego tłuszczu na warstwie zro- gowaciałej jest utrzymywanie elastyczności naskórka i regulowanie zawartości wody w głębszych warstwach skóry. Podczas właściwego oczyszczania skóry zostają uwolnione cząstki brudu tkwiące w tłuszczu powierzchniowym, bez nadmiernego odtłuszczania i naruszania naturalnych funkcji skóry. Oczyszczanie przy pomocy samej wody nie wystarcza, bo choć część cząstek brudu rozpuszcza się w wodzie, inne rozpuszczają się w tłuszczu i woda nie jest w stanie ich usunąć. Stąd, do gruntownego a delikatnego oczyszczenia skóry potrzeba substancji rozpuszczalnej i w wodzie i w tłuszczu.

Olej oczyszczający. Składniki: 80 g oleju z kiełków pszenicy, 10 g oleju ze słodkich migdałów, 10 g Tween 80 (1 1/2 łyżeczki do kawy), 4 krople olejku z melisy.

Przygotowanie: Wszystkie składniki do sporządzania tego oleju można nabyć w aptece. Pierwsze trzy składniki wlewa się do szklanej butelki i wytrząsa ze sobą. Następnie ostrożnie wkrapla się do butelki olejek zapachowy. W żadnym razie nie wolno dawać go więcej niż kilka kropel, bo przy myciu będzie drażnił oczy. Zamiast olejku melisowego można wziąć lawendowy. Zastosowanie i działanie: Naturalny olej z kiełków pszenicy zawiera dużo witaminy E oraz karoten, prowitaminę A. Olej z kiełków pszenicy jest pomocny przy chorobach skóry: jako olej zmywający jest on wprost idealny dla cery przetłuszczonej i zaogniającej się. Na dłoń nabiera się nieco oleju oczyszczającego i rozsmarowuje równomiernie na twarzy, szyi i dekolcie. Następnie spłukuje się dużą ilością ciepłej wody, aż do całkowitego usunięcia oleju. Na koniec skórę domywa się wodą oczarową (hamelisową): zwilża się nią wacik i gruntownie przeciera nim twarz i szyję.

Lecznicze mycie twarzy. Składniki: 1 filiżanka rozdrobnionego siemienia lnianego, 1 filiżanka suchego mleka w proszku, 1 filiżanka grysiku. Przygotowanie: Wszystkie składniki można nabyć w aptece, lub sklepie z żywnością naturalnej produkcji. Podane ilości obliczone są z dużym nadmiarem. Składniki miesza się rękoma w misce, a otrzymaną mieszaninę wsypuje do szczelnie zamykanego słoja, tak by nie mogła się do niego dostać wilgoć. Zastosowanie i działanie: Przy każdym myciu twarzy weź trochę mieszaniny w dłoń, lub w małą miseczkę. Dodając nieco ciepłej wody rozrób na luźną papkę. Przy jej pomocy delikatnie umyj twarz, szyję i dekolt. Masuje się przy tym skórę lekkimi, posuwistymi ruchami. Na koniec mieszaninę zmywa się dużą ilością ciepłej wody. Takie lecznicze mycie winno się stosować co najmniej raz na tydzień. Otwiera ono pory, łagodnie złuszcza skórę, powoduje jej lepsze dokrwienie i w ten sposób leczy ją i rozjaśnia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>