KĄPIEL CZ. II

Od pradawnych czasów dodaje się do kąpieli różne substancje, które nadają jej miły zapach, pielęgnują lub leczą skórę. Nikt się już dziś nie kąpie w mleku oślic, jak Kleopatra, lub w winie, jak Maria Stuart. Ale mały dodatek mleka do wanny jest świetnym środkiem wygładzającym skórę. Bierze się 3 1 mleka lub maślanki na wannę, ale można także zrobić kąpiel z mleka w proszku, jeśli w domu akurat nie ma świeżego mleka. Skórze delikatnej dobrze służy miód. Wystarczy filiżanka miodu rozpuszczona w gorącej kąpieli by skórę uczynić gładką jak jedwab. Od najdawniejszych czasów wiadomo, że kto ma skórę nieczystą powinien korzystać z kąpieli z otrębami. Około 100 g otrąb pszennych wkłada się do lnianego woreczka, albo starej pończochy nylonowej, dobrze zawiązuje, wiesza u kranu tak aby woreczek lub pończocha ciągle znajdowały się w gorącej wodzie w wannie i w czasie trwania kąpieli dokładnie wyciska.

W kulturze kąpieli dużą rolę odgrywają zioła. Lecznicza moc ziół nie zna granic i nie ma chyba takiej dolegliwości, na którą nie byłoby jakiegoś ziela. I tak na bezsenność pomaga kąpiel z kwiatu lipy lub z chmielu, na nieczystą cerę robią cudownie wyciągi z szałwi lub rumianku, kwiat melisy i lawendy przeciwdziała nerwowości i skurczom: a rozmaryn i mięta pieprzowa zmęczeniu i napięciom. Przygotowanie kąpieli ziołowej jest bardzo proste: bierze się 200 g ziół do dużego garnka i gotuje powoli przez 15 minut. Ciecz odcedza się na sitku kuchennym do wanny z gorącą wodą, dobrze wyciskając zioła.

Inna metoda przygotowania kąpieli polega na tym, że suche zioła zawiązuje się do lnianego woreczka albo starej pończochy nylonowej. Woreczek kładzie się do wanny i napuszcza gorącej wody. Kiedy już się siedzi w wannie, woreczek wyjmuje się z wody zawiesza przy kranie, tak by był zamoczony, i kilkakrotnie wyciska w czasie kąpieli.

Aromatyczne pary wydzielane przez zioła w ciepłej wodzie oddziaływują dzięki ich wdychaniu na centralny system nerwowy. Za pośrednictwem płuc pary te dostają się do ciała lecząc i pobudzając organy oddychania i trawienia, krwiobieg i nerwy. Tak więc olejki eteryczne, znajdujące się w ziołach, nie tylko ożywiają nasze zmysły, ale działają także leczniczo i dlatego są idealnym dodatkiem do kąpieli. Olejki eteryczne można kupić w każdej aptece, a zupełnie łatwo jest samemu zrobić z nich pachnący olejek do kąpieli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>