NATURALNA PIELĘGNACJA CERY NORMALNEJ CZ. II

Ten, komu natura dała skórę normalną, z którą nie ma żadnych problemów, powinien strzec jej piękna przez właściwą pielęgnację. Skórze szkodzą złe odżywianie, nadużywanie alkoholu i nikotyny, brak snu, niedotlenienie i brak ruchu, a także problemy psychiczne. Do tego dochodzi wadliwa pielęgnacja, szczególnie przesuszenie. Wielu dermatologów uważa, że skóra sucha w ogóle nie występuje z natury, wysuszona staje się z czasem z winy złej pielęgnacji, za co przede wszystkim odpowiedzialne są środki nawilżające. Jako mleczko nawilżające określa się tak zwaną emulsję oleju w wodzie, fałszywie zachwalaną jako środek nawilżający, chociaż nie może ono w ogóle spełnić tego zadania względem skóry. W przeciwieństwie do kremu, który jest emulsją wody w oleju i składa się głównie z oleju i tłuszczy, mleczka są mieszanką chemiczną na bazie wodnej. Prostym przykładem jest chemiczny skład masła i mleka: masło jest emulsją wody w oleju, natomiast mleko, z jego dużą zawartością wody, emulsją oleju w wodzie.

Aby zrozumieć dlaczego tak zwane środki nawilżające prowadzą do wysuszenia cery, trzeba znać funkcje skóry. W warstwie rogowej skóry zmagazynowane są różne substancje potrzebne do regulowania gospodarki wodnej, posiadające zdolność wiązania i gromadzenia przez jakiś czas wody, bez względu na to czy pochodzi ona z wnętrza ciała, czy ze środków kosmetycznych, czy z powietrza. Ponieważ substancje te, chronione przez własny tłuszcz skóry, są rozpuszczalne w wodzie, zostaną one rozpuszczone przez mleczko naniesione na skórę. Praktycznie oznacza to, że wiąże się woda z wodą, a suche powietrze powoduje szybkie wyparowywanie. Tylko przy dużej wilgotności powietrza, na przykład w czasie deszczu, nie zachodzi to niepotrzebne parowanie. Spacer z mokrą skórą w suchym powietrzu, lub przebywanie w pomieszczeniu ogrzewanym suchym powietrzem, nieuchronnie prowadzi do szybkiego parowania, a więc do wysuszenia skóry.

Przewaga kremu nad mleczkiem polega na tym, że tworzy on na skórze warstwę chroniącą przed odparowywaniem. Po wklepaniu kremu w skórę oddaje on swą wilgoć warstwie rogowej, podczas gdy tłuszcz gromadzi się na powierzchni i utrudnia wydostanie się wilgoci na zewnątrz i odparowanie w kontakcie z ciepłym powietrzem. Jeżeli krem nałoży się bardzo cienko, twarz nie będzie się świecić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>