Kolory podstawowe w garderobie cz. III

Ciemnobrązowy. Kolory wyrażają nastroje i można nimi zaakcentować swój charakter. I tak ciemnobrązowy jest spokojniejszy od szarego, niebieskiego lub czerwonego Brąz to nie jest kolor „sztuczny”, to kolor ziemi, i, podobnie jak z zielenią: najczęściej spotykamy się z nim w naturze. Do garderoby podstawowej dobrze nadaje się ciemny brąz, bliski czerni, wymaga on jednak od ciebie bardzo dobrego smaku w doborze dodatków, kolorów i wzorów, które mają z nim harmonizować.

Komu do twarzy w ciemnobrązowym? Ciemnobrązowy pasuje do osób rudych z bardzo jasną cerą oraz blondynek z piwnymi oczami i jasną skórą. Nadaje się on także dla typów południowych, gdy cera i oczy są bardzo ciemne. Z ciemnobrązowym dobre zestawienia dają kremowy, jasny beż, żółcień bananowa, pomarańczowy, ceglasty, czerwień pomidorowa, zieleń sitowia, stary róż i jasnoniebieski.

Co o ciemnobrązowym mówią psycholodzy? Brąz symbolizuje zdrowie, przytulność, ciepło domowe. Kto wybiera brąz, ten sygnalizuje potrzebę wypoczynku w wygodzie i wrażliwość zmysłową. Kto brąz odrzuca całkowicie, ten nie chce spokojnego życia. Zarazem godzi się z tym, że będzie miał z niego mniej radości.

Khaki. Khaki to klasyczny kolor ubrania w tropikach. Przez khaki rozumie się tak zwane kolory ziemi, jak piaskowy, oliwkowy, kolor gliny, zieleń sitowia, szarobrązowy i wszystkie odcienie brązowej ziemi. Tak więc mundur khaki w tropiku ma kolor maskujący, który jest zbliżony do brązu ziemi albo do zieleni buszu. Barwy khaki okazały się pożyteczne nie tylko do mundurów tropikalnych. Ponieważ są bardzo twarzowe i mogą być wielostronnie zestawiane, odkryli je także twórcy mody, używając je szczególnie do ubrań letnich.

Kolor ten jest odpowiedni tylko dla niektórych materiałów. Są to popelina, bawełna, drelich bawełniany ale i jedwab, a zatem te materiały, z których robi się ubrania tropikalne. Khaki to nie jeden kolor, to długa skala barw i do doboru koloru podstawowego trzeba mieć trochę wyczucia natury barw, zestawiania różnych materiałów i ich struktur. Kolory khaki dają się łatwo zestawiać z sobą, i tak, przykładowo, pasują oliwkowe spodnie z mocnej popeliny do musztardowej bluzki, jeżeli jej krój nie jest zbyt fantazyjny lecz prosty – koszulowy, a materiał nie jest zbyt delikatny, jak na przykład batyst.

Komu do twarzy w khaki? Ponieważ jest duża mnogość kolorów khaki, przy doborze musisz kierować się kolorem twej cery, włosów i oczu, a przede wszystkim tym jakie elementy twojej garderoby dają się połączyć z khaki. Blondynka z jasną, różaną cerą, ruda z piegami, szatynka z cerą ciemną, wszystkie one mogą nosić khaki, chociaż każda z nich wybierze inną barwę: dziewczyna blond zapewne ciemnooliwkowy, ruda jasną zieleń sitowia, a szatynka szarobrązowy lub piaskowy. Do khaki dobrze pasują delikatne kolory pastelowe, które muszą być blade, także biel, czerwień płomienia, żółcień, ceglasty, kość słoniowa i brąz są kolorami, które można łączyć z poszczególnymi odcieniami khaki.

Co o khaki mówią psycholodzy? Kolory khaki to barwy intelektualistów, ceniących szybką orientację, spokój i wolny czas. Kto jednak nosi niezdecydowane kolory szarobrązowe, bo nie może odważyć się na kolory zdecydowane, ten nie ma odwagi na potwierdzenie swojego ,Ja”. Zatem żadnego fałszywego khaki, jak przykładowo wiele szkaradnych odcieni beżu, które nie mogą być zaliczone do prawdziwych kolorów khaki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>