Kolory podstawowe w garderobie cz. II

Czerwony. Czerwony występuje w tak niezliczonej mnogości odcieni, że wcale nie jest takie proste znaleźć identyczną czerwień do garderoby podstawowej, ani ją dokładnie opisać. Dlatego odwołam się do Goethe’go i jego nauki o kolorach: „Odrzuca się przy tej nazwie wszystko, co w czerwieni może dawać wrażenie żółtego lub niebieskiego. Myśli się o całkowicie czystej czerwieni, pełnym karminie wysuszonym na porcelanowej miseczce.” Karmin to czerwony barwnik, który kupuje się jako płomiennoczerwony proszek. Goethe miał rację odnośnie czerwieni, która nadawałaby się do naszej garderoby podstawowej. Bo czerwony, z którego wychodzi za dużo żółtego lub niebieskiego, nie daje się dobrze zestawić z innymi kolorami. Dlatego musisz wyszukać jednoznaczną, czystą czerwień, która lśni a mimo tego nie oddziały- wuje twardo i jaskrawo. Komu dobrze w jasnoczerwonym ten może się zdecydować na tak zwaną czerwień strażacką. Komu do jego cery i włosów lepiej pasuje ciemnoczerwony, powinien wybrać kolor krwi.

Wśród odcieni czerwieni są jeszcze oberżyna, bordo i ceglasty: wszystkie, jeżeli pasują do twojego koloru cery, oczu i włosów, nadają się na kolor twojej garderoby podstawowej. Komu do twarzy w czerwonym? Jasna czerwień czyni twarz bledszą, dlatego nadaje się raczej dla dziewcząt z cerą brązową.

Kto ma rumiane policzki powinien lepiej zrezygnować z czerwieni. Przy cerze bardzo jasnej i czystej dobrze wygląda ciemna czerwień. Blondynki, brunetki i czarnowłose zazwyczaj mogą nosić czerwony, ale wybierając czerwień trzeba kierować się bardziej kolorem cery niż włosów.

Do karminu dobrze pasuje granat i biały, a wielu dziewczętom jest do twarzy w zestawieniu kolorów niebieski – biały – czerwony. W kolorach tych jest ogromny wybór ładnych ubrań i akcesoriów, pasków, butów, pończoch, czapek. Niebieski – biały – czerwony zawsze wygląda wesoło i miło.

Oberżyna i bordo to kolory idealne do zestawiania, przede wszystkim z kolorami pastelowymi, a także z granatowym, kiedy do tego założy się jeszcze coś białego. Oberżyna bez kolorów jaśniejszych szybko oddziałowuje tępo i ponuro.

Co o czerwonym mówią psycholodzy? Czerwony jest symbolem aktywności i osiągnięć. Czerwień powinna być kolorem ludzi pewnych siebie, przedsiębiorczych i zdolnych do zapału. Cesarze, królowie i kardynałowie wybrali czerwień i purpurę na symbol swych godności. Czerwień działa na widza nie tylko pobudzająco, ale i drażniąco, co może wywołać nastroje pozytywne ale i negatywne. Jeżeli wybrałaś czerwień jako swój ulubiony kolor, to psycholodzy przyznają ci wielką siłę woli i zdolność urzeczywistniania swych planów. Czerwień to kolor ludzi sukcesu. Kto nie może znieść czerwieni, ten u psychologów wypada źle: może być leniem i piecuchem, unika nawet najsłabszych emocji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>