Granatowy. Niebieski, idealny dla garderoby podstawowej, musi być opisany nieco dokładniej. Istnieją mianowicie odcienie niebieskiego, które ze względu na udział w nich czerwieni i żółcieni, wyglądają niespokojnie i nie nadają się na kolor podstawowy. Niebieski którego szukamy, to niebieski bardzo ciemny, który w świetle dziennym jest prawie czarny. To kolor spokojny, ale w żadnym razie nie nudny. Jego moc jest utajona i dopiero w zestawieniu z innymi kolorami jak czerwień czy biel zyskuje na sile wyrazu i nadaje życia kolorom zestawionym z nim.
Komu do twarzy z granatem? Ciemne kolory wyszczuplają figurę. Dlatego granat to dobry kolor dla dziewcząt nie zupełnie szczupłych. Ale kolor ten odpowiada także i szczupłym dziewczętom, szczególnie dobrze pasuje do jasnej cery, włosów blond lub rudawych. Z granatem możesz zestawiać wiele pięknych kolorów jak różowy, jajecznożółty, jasnoniebieski, błękit kobaltowy, biały, czerwony lub jasnooliwkowy. Jeżeli kolory, w których ci dobrze, pasują do granatu, to jest to dla ciebie idealny kolor podstawowy.
Co o granacie mówią psycholodzy? Niebieski jest symbolem wierności, a wśród mądrości chińskich jest powiedzenie: Niebieski oznacza myślenie! Kto wybiera niebieski jako swój ulubiony kolor, jest wrażliwy i ceni spokój i zadowolenie. Kto niebieski odrzuca, ten jest niezadowolony z samego siebie i nie może znaleźć spokoju i bezpieczeństwa. Mówi o tym szwajcarski profesor Max Luschner: „Dla tych ludzi niespełnioną jest główna potrzeba, którą symbolizuje kolor niebieski. Często jest to stosunek do partnera w miłości, często do pracy lub miejsca, w którym wypadło żyć”.
Szary. Dawniej uważano szary za barwę ponurą, stosowną dla starszych pań. Jednak nowa moda już od dawna uważa szary za idealny kolor podstawowy, bo na równi z granatem jest kolorem podstawowym, spokojnym i łatwym do zestawienia z innymi. Jeżeli chodzi o wybór właściwego odcienia to znalezienie go wcale nie jest takie proste. Można zdecydować się na ciemny kolor antacytu lub na jasno szary. Oba świetnie nadają się na kolor podstawowy, ale nie każdemu do twarzy w ciemno-, a nie każdemu w jasno szarym: można powiedzieć: że są to właściwie dwie całkowicie różne barwy, a każda z nich stawia osobie, która jej używa, zupełnie odmienne wymagania.
Komu do twarzy z szarym? Dziewczętom, którym do twarzy z delikatnymi kolorami pastelowymi pasuje szary ciemny, antracytowy. Kolor ten jest także korzystny dla osób niezbyt szczupłych, bo wysmukla figurę. Jest to barwa dobra dla dziewcząt żywych, witalnych, natomiast powinna go unikać dziewczyna wyglądająca smutno, bo ciemnoszary podkreśla nie tylko zestawiane z nim kolory i wzory, ale także smutek.
Inaczej z jasnoszarym. Ogólnie biorąc, jasnoszary jest żywszy, weselszy a także wygląda się w nim młodziej i bardziej miękko. Jasnoszary, dobrze łączy się z identycznym odcieniem szarości, z pastelowymi bluzkami i swetrami we wzory, z pstrą czerwienią, czerwienią oberżyny, granatem, żółtym, ciemnooliwkowym i ceglastym. Komu w tych kolorach dobrze, ten powinien wybrać jasnoszary jako kolor swej garderoby podstawowej
Co o szarym mówią psycholodzy? Szary jest kolorem dla oryginałów. Znaczenie szarego: dystansowanie się. Psycholodzy sądzą, że kto wybiera szary za swój ulubiony kolor, ten nie pozwoli się poznać i stara się chronić przed wszystkimi wpływami zewnętrznymi. Kto konsekwentnie odrzuca szary, protestuje przeciwko nudzie, samotności i bezczynności. Ale, być może, jest człowiekiem który wprawdzie nie znosi samotności, lecz swoją żywością działa innym na nerwy.
Leave a reply