CO ROBIĆ PRZECIW TRĄDZIKOWI? CZ. II

Najskuteczniejszą metodą zwalczania trądziku jest, jak dotąd, terapia kwasem witaminy A. Nie jest to metoda łatwa do stosowania i wymaga od lekarza rutyny i wyczucia, stąd można się jej poddać tylko pod kontrolą doświadczonego dermatologa. W ciągu ostatnich dziesięciu lat terapia kwasem witaminy A cieszyła się raczej złą opinią, ponieważ stosowali ją niejednokrotnie lekarze, którym brakowało niezbędnego doświadczenia. Przy stosowaniu kwasu witaminy A lekarz tak działa na twarz chorego i części skóry zaatakowane przez trądzik, aby zewnętrzna warstwa skóry złuszczyła się i odpadła. W rezultacie powstaje zaczerwienienie skóry tak silne, jak przy oparzeniu słonecznym. Problem nieczystej skóry i trądziku polega głównie na tym, że chociaż ujścia porów są już zatkane i w stanie zapalnym, gruczoły ciągle wydzielają za dużo tłuszczu. Kwas witaminy A otwiera ujścia porów i wciska się w nie, powodując ich opróżnienie. Zręczność lekarza polega na tym, by dobrać właściwe dozowanie dla każdego indywidualnego pacjenta i w ciągu około sześciu tygodni: tyle ile mniej więcej trwa kuracja, właściwie go prowadzić. Jeżeli reaguje się dobrze na tę kurację to ujścia porów otwierają się, a skóra jest pokryta dojrzałymi krostami i przez pewien czas przedstawia niezbyt miły widok. Jest ona również przez początkowe sześć tygodni silnie zaczerwieniona. W tym czasie pacjent dostaje od lekarza liczne zalecenia, których musi ściśle przestrzegać. Skórę wolno myć jedynie w wodzie i trzeba nauczyć się samemu nanosić na twarz kwas witaminy A, przy czym dozowanie jego jest dokładnie określone przez lekarza. Jedną z najważniejszych reguł jest czystość. Bieliznę i chusteczki do nosa zmienia się codziennie i nikomu nie wolno ugniatać miejsc w stanie zapalnym.

Dalszą pomoc w terapii trądziku daje oddziaływanie wewnętrzne antybiotykami, przy czym głównie stosuje się tetracyklinę. W ciężkich przypadkach trądziku wielu lekarzy jest zwolennikami metody kombinowanej, trzymiesięcznej kuracji przy użyciu kwasu witaminy A i tetracykliny. Ponadto skuteczne okazało się także zastosowanie do leczenia trądziku hormonów lub pigułki antykoncepcyjnej. Jednak możliwości użycia tych środków w przypadku bardzo młodych dziewcząt są ograniczone, ponieważ zanim zastosuje się dozowanie hormonów lub pigułki antykoncepcyjnej, równowaga hormonalna musi wpierw sama, w naturalny sposób, osiągnąć określony poziom dojrzałości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>