Wśród dyscyplin naukowych starożytnej tantry znajdowały się matematyka, medycyna, astronomia i zadziwiająco rozwinięte teorie atomu, czasoprzestrzeni i fali dźwiękowej oraz alchemia i astrologia, chiromancja i astrologia. Tantrze przypisuje się wprowadzenie systemu dziesiętnego w starożytnych Indiach, a także wprowadzenia pojęcia czakramów, czyli centrów energii psychicznej jako elementów biologii człowieka. (Słowo czakram oznacza „koła” bądź „kręgi” energetyczne).
Wśród najpiękniejszych zabytków sztuki tantrycznej znajdujemy malowidła i zwoje przedstawiające czakramy u mężczyzn i kobiet. Cza- kramy są organami ciała energetycznego, które uważa się za oddzielne od ciała fizycznego. Tantra rozróżnia pięć warstw ciała zwanych „powłokami”. Warstwę najbardziej zewnętrzną stanowią skóra i kości. Dalej znajduje się subtelniejszy system oddechowy, a następnie jeszcze subtelnie'- szy system poznania i świadomości. Kolejna powłoka należy do woli i rozróżniania, natomiast najgłębiej położony jest najsubtelniejszy system czakramów, intuicyjno-psychiczny system energii ciała, poprzez który możemy osiągnąć jedność duchową.
W subtelnym systemie czakramówfunkcjonuje siedem czakramów głównych, z których każdy wytwarza oraz gromadzi energię i świadomość psychiczną. Czakramy połączone są z jedną lub kilkoma z pięciu powłok subtelnymi kanałami nadi, poprzez które energia czakramów zasila całe ciało. Kanały nadi zbliżone są do południków akupunktury, a także, we współczesnym rozumieniu, do obwodów i połączeń nerwowych.
Leave a reply