Praktykowanie wstrzemięźliwości płciowej dla uzyskania pełni życia duchowego spotyka się w wielu tradycjach, także w kulturach Zachodu. Również liczne szkoły jogi, dostrzegając duchową siłę energii seksualnych – dążą do ich zachowania na użytek drogi. Jednak posługiwanie się wstrzemięźliwością dla rozbudzenia dążeń duchowych w znacznym stopniu zawęża poszukiwanie wyższych form świadomości do zgromadzeń typu klasztornego. Gdyby wszyscy postępowali tą drogą, liczba odbywających wędrówkę duchową zmalałaby do zera.
W dzisiejszych czasach wielu zwyczajnych ludzi dąży do rozwoju duchowego, problem jednak w tym, że ludzie ci chcieliby rozwijać się wraz z partnerem. Przed kilkoma tysiącami lat pary kochanków rozwiązywały ten dylemat wstępując na drogę jogi tantrycznej. Praktyka tan- tryczna dopuszcza posiadanie towarzysza, czerpanie przyjemności z seksu i nierzadko równoczesne przeżywanie duchowego spełnienia. W jaki sposób? Jak przyziemna seksualność może koegzystować ze wzniosłą duchowością? Żeby znaleźć odpowiedź, spójrzmy do wnętrza tan- trycznego ciała subtelnego i przyjrzyjmy się wznoszeniu centrów energetycznych, od najbardziej „przyziemnego” po centrum najwyższe, należące do sfery kosmicznej.
W czakramie pierwszym, u podstawy kręgosłupa, ciasno zwinięta w spiralę, spoczywa siła, nosząca w tantrze nazwę kundalini śakti. Jej nazwa znaczy dosłownie „zwinięta żeńska energia”. Siła ta występuje w jednakim stopniu u mężczyzn, co u kobiet i równie dobrze mogłaby się nazywać „energią twórczą”, „energią życiową”, „energią motywującą” czy też „energią czystej świadomości”. Działa ona zarówno wewnątrz nas, jak i na zewnątrz-a więc to, czego poszukujemy, jest w nas zawarte. Jedność duchowa, czyli owa wyższa Rzeczywistość, do której dążymy, musi zostać jedynie przebudzona, by mogła wypłynąć z naszego wnętrza i w ten sposób się spełnić. Obudzona kundalini rozplata się ze zwoju i wspinając po kręgosłupie od czakramu do czakramu, uwalnia w ciele energię. W trakcie tej wędrówki ładunek podobny ładunkowi elektrycznemu doprowadza i pobiera energię ze wszystkich siedmiu centrów ciała, budząc po drodze uśpioną świadomość, by na koniec połączyć się z najwyższym czakramem i tym samym osiągnąć cel, jakim jest Jedność, ekstaza duchowa czyli wsanskrycie -ąnanda. Ananda znana jęstteżrpod pązwą nirwany, satori, oświecenia, świętości. Teksty tantryczne zapewniają, że jest ona dostępna każdemu z nas i określają ją wręcz naszym przyrodzonym prawem.
Leave a reply