Wytosi, naszywki, taśmy i sznury

Na wyłogi i naszywki używa się wąskich wstążek ozdobnych, o płaskim splocie, z jedwabiu sztucznego, jedwabiu naturalnego lub bawełny, natomiast sznury mają splot okrągły. Taśmy to grubo tkane wstęgi z najprzeróżniejszych materiałów, z deseniem lub bez, jedno- lub wielobarwne, także zdobione haftem o motywach ludowych. Wspaniale zdobione taśmy noszono dawniej do strojów paradnych, kapeluszy, chust i kamizelek.

Wszystkie te ozdobne wstążki można kupić z metra w sklepach pasmanteryjnych i domach towarowych, we wszystkich możliwych kolorach, matowe i błyszczące, z połyskiem srebrnymi lub złotym, w zygzaki albo z małymi węzełkami, frędzelkami, pętelkami i maleńkimi rozetkami. Wybór różnych ślicznych wstążek jest wprost oszałamiający i kiedy chcesz ozdobić jakieś ubranie, powinnaś wziąć je z sobą i przymierzyć do niego w sklepie różne możliwe kombinacje.

Trick z ozdobnymi wstążkami polega właściwie na tym, by zwyczajnym ubraniom nadać bardziej stylowy charakter dzięki odpowiednim ozdobom. Spróbuję wyjaśnić to na przykładzie. Uszycie na maszynie szerokiej spódnicy letniej z materiału w kolorowe kwiatki, albo białej spódniczki z falbankami, jest bardzo proste. Spódniczka wygląda wprawdzie ładnie, ale brak jej nieco szyku. Żeby stała się bardziej szykowna wystarczy przyszyć u dołu spódnicy małą, zygzakowatą naszywkę, albo szeroką taśmę z wzorkiem w motywy ludowe, albo wąski, złoty wyłóg. Każdy typ obszycia nada spódnicy inny styl. Aby jednak wybrać to, co byłoby dla tej spódniczki w najodpowiedniejszym stylu, trzeba wszystkie możliwości sprawdzić i wypróbować w sklepie. Ciężar i grubość obszycia powinny idealnie odpowiadać ciężarowi i grubości materiału, z którego została uszyta spódnica. Na cienkiej bawełnie ciężka, złota taśma wisiałaby jak ciężarek. Obszycie nie może zakłócać naturalnej właściwości układania się materiału.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>