Różem (z francuskiego: czerwień) nazywa się w kosmetyce barwniki do policzków. Jeżeli użyjesz różu prawidłowo, to możesz przy jego pomocy robić cuda. Nadaje on twarzy świeży, różany wygląd, modeluje twarz i wzmacnia efekt makijażu oczu. W perfumeriach róż występuje w postaci kremu lub pudru oraz tłustych kostek sprasowanego pudru. Gama jego kolorów jest bardzo bogata od jasnoróżowego przez czerwononiebieski do brązowobeżowego. Do wieczornego makijażu może być przydatny róż z efektem masy perłowej lub róż świecący. Kolor różu musi pasować do barwy twej cery, a ogólną zasadą jest, że im jaśniejsza cera tym jaśniejszy róż. Na cerze jasnej ciemny róż wygląda plamisto, tak samo jak róż jasny na cerze ciemnej. Róż w pudrze, lub tłusty róż prasowany, daje się nakładać łatwiej i delikatniej niż róż w kremie. Róż w kremie przenika głębiej w skórę i stąd może wywołać wrażenie plam: natomiast róż w pudrze pozostaje na powierzchni skóry, jest także trwalszy.
Do nakładania różu w pudrze potrzebny ci będzie mały, szeroki pędzelek, służy on do nabierania różu i jego rozprowadzania na twarzy, po uprzednim otrząśnięciu uderzeniem o kant pudełka. Róż nakłada się lekko od skraju włosów pod skroniami aż do kości policzkowych, przy czym pędzel przykłada się nie skośnie, lecz pionowo. Jeżeli masz twarz szczupłą, to nie wolno ci akcentować głównego miejsca na kości policzkowej, ale musisz bardziej podkreślać zewnętrzne części twarzy. Przy twarzy szerokiej róż nanosi się od góry do dołu, ukośnie od skraju włosów przy skroni do policzka pod kością policzkową. Kiedy już odkryjesz, jak przy pomocy różu najlepiej można korygować twoją twarz lub akcentować pewne jej partie, powinnaś zacząć trochę eksperymentować. Pamiętaj, że róż nałożony do dołu wydłuża twoją twarz, nałożony w szerz optycznie ją poszerza. Kto potrafi się zręcznie posługiwać różem może, dla pełnego wymodelowania twarzy, nałożyć trochę różu także na podbródek i na czoło, u nasady włosów.
Pędzlem do różu zaciera się nieco przejścia, od skóry pokrytej różem do skóry pokrytej podkładem lub pudrem. Przejście od jednego koloru do drugiego powinno być płynne i niewidoczne. Dla utrwalenia, miejsca uróżowane napudrowuje się na koniec delikatnie przezroczystym pudrem.
Leave a reply