Pachnący szampon pomarańczowy. Składniki: Skórka z jednej nieopryskiwanej pomarańczy, 3/4 1 wody destylowanej, 50 g białego mydła półstałego (mydło srebrne), (jest to kosmetyczny odpowiednik mydła szarego, przyp. tłum.), 10 g potażu, 50 g alkoholu 70%, 2 łyżeczki do kawy olejku ze skórek pomarańczowych.
Po myciu: garść octu owocowego. Przygotowanie: Oprócz pomarańczy inne składniki kupuje się w aptece. Aptekarska nazwa białego mydła brzmi po łacinie: sapo kalinus albus. Pomarańcze należy dokładnie umyć gorącą wodą, a skórkę bardzo drobno posiekać. Zagotować wodę destylowaną. W drugim garnku zalać skórkę pomarańczową 1/4 1 wrzącej wody i odstawić na 20 minut pod przykryciem. Następnie pachnącą ciecz odcedzić przez kuchenne sitko i odstawić na bok. Do pozostałego wrzątku włożyć białe mydło i jak tylko się rozpuści dodać potażu. Podgrzewać aż roztwór mydła zredukuje się do 1/4 litra. (Trzeba uważać by nie odparowało więcej płynu.) Zdjąć z ognia i zmieszać z odwarem z pomarańczy. Dać mu wystygnąć. Olejek ze skórek pomarańczowych rozpuścić w alkoholu i dodać do mieszaniny. Napełnić nią butelkę i dobrze wytrząsnąć. Zastosowanie i działanie: Szampony dostępne w handlu zawsze są sporządzane na bazie detergentów. Ich zaletą jest wprawdzie to, że myją włosy bardzo dokładnie, jednakże odtłuszczają je przy tym zbyt głęboko. Niewskazane jest zwłaszcza głębokie odtłuszczenie włosów tłustych, bo po nim włosy przetłuszczają się jeszcze szybciej. Nieco słabsze w działaniu są szampony dla niemowląt. Obojętnie jednak jakiego szamponu użyjemy, nie powinien być on wylewany z butelki bezpośrednio na włosy. Jeżeli zmieszasz nieco szamponu ze szklanką ciepłej wody i tym umyjesz głowę, działanie detergentów będzie nieco łagodniej- sze. Wspaniale pachnącym szamponem pomarańczowym można myć każde włosy. Ponieważ nie zawiera on detergentów, pieni się mniej, ale myje dostatecznie dobrze bez niszczenia włosów. Po umyciu włosy płucze się długo i dokładnie ciepłą wodą. Do ostatniej płukanki daje się garść octu owocowego lub soku z cytryny. Ta ostatnia, kwaśna płukanka stanowi ważny składnik tej recepty ponieważ przy jej pomocy zapobiega się pozostawieniu na włosach i głowie nierozpuszczalnych w wodzie pozostałości po umyciu, takich jak wapno i resztki mydła. Kwaśna płukanka rozpuszcza wapno, daje włosom połysk i zapewnia łatwość układania.
Miodowy utrwalacz połysku. Składniki: 1 łyżeczka do kawy miodu, 1/4 1 wody, 1 łyżka octu owocowego. Przygotowanie: Wodę lekko podgrzać i rozpuścić w niej miód, potem dodać octu. Ta ilość składników wystarcza na włosy długie, na krótkie bierze się odpowiednio mniej.
Zastosowanie i działanie: Miód we włosach? To pachnie klejem! Ale to uprzedzenie minie szybko, jeśli choć raz umyje się włosy w kąpieli miodowej. Miód rozpuszczony w ciepłej wodzie traci swoją kleistość i działa na włosy łagodnie utrwalająco. Ponadto nadaje włosom piękny połysk, naturalny spadek i łatwość układania.
Leave a reply