Kopytnik. Kwiaty i liście kopytnika należą do najlepszych środków do pielęgnacji nieczystej skóry. Zawierają one śluz roślinny, garbnik, wapno i siarkę. Podczas gdy garbniki działają ściągająco, substancje śluzowe służą jako ochrona skóry skłonnej do zapaleń, a siarka jest czynnikiem antyseptycznym i rozjaśniającym. Tak więc regularne stosowanie na twarz parówki z kwiatów i liści kopytnika prowadzi do widocznego zmniejszenia łojotoku skóry tłustej o dużych porach. Kto sam chce zbierać zioła, może zrywać kwiaty i liście w kwietniu. Wysuszone części roślin przechowuje się w przewiewnym woreczku lnianym.
Kwiat rumianka. Główki kwiatów rumianka możesz zbierać od czerwca do sierpnia. Są one bogate w substancje lecznicze, szczególnie w wartościowy olejek rumiankowy, azulan, wosk, tłuszcz i kwasy organiczne. Jako dodatek do parówki, pachnące kwiaty rumianka działają na skórę rozjaśniająco, oczyszczająco i kojąco. Dzięki swym właściwościom łagodzenia stanów zapalnych szczególnie dobrze działają na skóry wrażliwe.
Mięta pieprzowa. Prawdziwą miętę pieprzową powinnaś najpierw nauczyć się dobrze rozpoznawać, a dopiero potem zbierać. Poznasz ją po czerwonawej łodydze i podłużnych, poczerwieniałych liściach. Liście i końce kwitnących pędów zbieramy w pełnym słońcu, bo wtedy mają największą zawartość cennego olejku miętowego. Suszona mięta jest idealnym środkiem kosmetycznym dla skóry zwiotczałej i nieczystej skóry z dużymi porami. Znaczna zawartość w tej roślinie olejku miętowego powoduje dokrwienie skóry, czyści i ściąga pory. Regularne stosowanie parówki polepsza więc strukturę skóry.
Rozmaryn. Przy pielęgnacji skóry tłustej bardzo skuteczne są suszone liście rozmarynu. Rozmaryn można uprawiać w każdym słonecznym ogrodzie. Jest on równie użyteczny jako zioło lecznicze jak i przyprawa kuchenna. Przed nadejściem zimy możesz zabrać z ogrodu swój krzak rozmarynu w doniczce do domu i masz swoją własną roślinę do dyspozycji przez okrągły rok, do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Suszone liście dodaje się do parówki. Działają one rozszerzająco na naczynia i ułatwiają odpływ łoju z porów.
Szałwia. Szałwia łąkowa zawiera liczne olejki eteryczne takie jak kamfora, garbniki, goryczki i białko. Zastosowana wewnętrznie jak i zewnętrznie przeciwdziała nieczystej skórze. Herbatka szałwiowa przede wszystkim oczyszcza krew jednocześnie regulując pocenie. Herbatkę przygotowuje się dając 1 łyżeczkę do herbaty liści szałwi na filiżankę wody.
Tymianek. Tymianek jest rośliną o słabym działaniu antyseptycznym. Nie może go zabraknąć w żadnym dobrym ogrodzie zielarskim, a jeżeli masz tłustą skórę to tymianek nie powinien opuszczać twojej kuchni. Parówka z dodatkiem suszonych gałązek tymian- ku leczy wszelkie zanieczyszczenia i zaognienia skóry, otwiera pory i reguluje działanie gruczołów łojowych
Leave a reply