CO NALEŻY WIEDZIEĆ O PIELĘGNACJI SKÓRY NIECZYSTEJ?

Aby skutecznie pielęgnować cerę nieczystą należy wzmacniać, a nie osłabiać zachodzące w niej naturalne, biologiczne procesy. W codziennej pielęgnacji oznacza to chronienie płaszcza kwaśnego i unikanie materiałów nieorganicznych w środkach kosmetycznych.

Wytłumaczę na przykładzie co należy przez to rozumieć. Jeślibyś codziennie nacierała twarz środkami silnie dezynfekującymi, to zachodzące na skórze, naturalne procesy biologiczne zostałyby zakłócone. Dzieje się tak nie tylko przy stosowaniu do zmywania twarzy toników o dużej zawartości alkoholu, ale także przez niekontrolowane działanie uboczne substancji konserwujących środki kosmetyczne.

Antybakteryjne i antyzarodnikowe czynniki konserwujące niszczą bakterie i zarodniki nie tylko w kremie do twarzy, one także atakują na skórze jej zdrową, naturalną florę bakteryjną i zakłócają mikrobiologiczną równowagę skóry. Zakłócenie to powoduje, że po zastosowaniu silnie zakonserwowanego kremu, aż do ponownego ustalenia się naturalnej równowagi, na powierzchni skóry mogą osadzać się wszelkie obce zarodniki. Silnie konserwowane są wszystkie kremy i mleczka, które mogą być składowane przez czas dłuższy, zanim dotrą do użytkowania. Zatem do pielęgnacji skóry lepiej nadają się kosmetyki świeżo sporządzone z materiałów naturalnych. Do przyrządzania kosmetyków naturalnych z zasady używa się tylko czystych olejów roślinnych. Są one podobne do naturalnego tłuszczu skóry i mogą się z nim wiązać. Niestety, w zwykłych produktach gotowych czyste, naturalne oleje roślinne występują jedynie w śladowych ilościach, podczas gdy w kosmetykach własnego wyrobu stanowią one główny składnik. W produkcji przemysłowej stosuje się zazwyczaj tanie oleje mineralne, wazelinę i woski mineralne. W przeciwieństwie do roślinnych, oleje mineralne nie są jednak jednostkami biologicznymi, nawet jeżeli próbuje się wzbogacić je ekstraktami z produktów naturalnych. Są one wobec skóry obce i nieprzyjazne, nie mogą związać się z jej naturalnym tłuszczem i pozostają na niej jako warstwa obca. I to jest właśnie problem, bo kłopot z nieczystą skórą polega na nadmiernym wydzielaniu łoju i zatykaniu się ujść porów. Dlatego przy stosowaniu kremu chodzi szczególnie o to, by porów bardziej nie zaklejać, bo już i bez tego są zaklejone, a więc nie należy nakładać na skórę żadnej obcej warstwy, ale przyjazną jej, a to zawsze oznacza substancję naturalną, podobną do skóry.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>