Teatime

Nikt nie oczekuje, że jako gospodyni na popołudniowej herbatce staniesz na głowie, by rozpieścić gości specjałami. Do herbaty podajesz swym gościom jedynie kilka drobnostek. Do herbatki przed Bożym Narodzeniem będą to ciasteczka własnej roboty, pierniczki i orzechy, do herbaty w ogrodzie – może być domowy placek z owocami, w karnawale – pączki. A jeżeli łączysz herbatę z jakąś inną uroczystością, na przykład z urodzinami, to możesz podać tort domowy. Kto na przygotowania ma mało czasu, może postawić na stół tosty z masłem i konfiturami, albo coś słodkiego. Jeżeli na twoje tea-party przyjdą chłopcy, to oprócz słodyczy podaj także kiełbasę, ser, oliwki, krajaną cebulę, kiszone ogórki, masło i bułki.

Ale najważniejsza jest herbata. U ciebie nie będzie podawać się herbaty ekspresowej, ale porządną herbatę liściastą. Na ten luksus powinnaś sobie pozwolić, jeżeli nie chcesz proponować swoim przyjaciołom gorącej wody ze smakiem papieru. Ponadto nie kupuj żadnych modnych a tanich mieszanek, perfumowanych olejkami syntetycznymi, jak na przykład herbata truskawkowa lub malinowa. Jeśli masz ochotę na herbatę ziołową, powinnaś kupić ją w sklepie zielarskim, albo kupić tam liści truskawkowych i zrobić z nich herbatkę.

Mówi się, że herbata jest napojem mędrców, a kawa głupców. Nie jest to twierdzenie całkowicie błędne, bo medycyna wykazała że herbata stymuluje myślenie, natomiast kawa, poszerzając naczynia krwionośne, prowadzi do euforii. Jako alkaloid, teina w herbacie odpowiada kofeinie. Ale w kawie działa ona na serce i krwiobieg, a w herbacie na mózg i system nerwowy. Dlatego herbata nie jest podniecająca. Jej odżywcze działanie zaczyna się później niż kawy, ale trwa dłużej. Abyś przy zakupie herbaty mogła się lepiej rozeznać, podaję kilka informacji o najważniejszych gatunkach.

Drogocenne listki pochodzą z Indii, Cejlonu i Chin, a wielcy importerzy kupują je na aukcjach odbywających się co tydzień w Kalkucie, Kolombo, Kochinie oraz na Mincing Lane w Londynie. W fachowym języku mieszanki różnych gatunków herbaty nazywają się „blended” i takie oznaczenie figuruje na praktycznie wszystkich opakowaniach herbat importowanych z Indii lub Chin.

HERBATA ASSAM mocna, o smaku korzennym, kolor ciemnobrązowy. HERBATA CEJLOŃSKA ziołowa i silnie aromatyczna. DUST dosłownie „kurz” – jako „tea-dust” określa się resztki liści herbacianych, pozostające po pakowaniu w worki i paczkowaniu w papierowe torebki.

EARL GREY jest to znak handlowy ciemnej herbaty silnie perfumowanej olejkiem bergamotowym. HERBATA FORMOZOŃSKA niefermentowana zielona herbata z Formozy (Taiwanu, przyp. tłum). FRUIT TEA herbata owocowa. Ciemne listki herbaciane są zmieszane z suszonymi owocami, na przykład jabłkami lub gruszkami.

HERBATA JAŚMINOWA herbata chińska o delikatnym aromacie. Ciemne listki herbaciane domieszkowane po wyschnięciu kwiatem jaśminu. HERBATA JAWAJSKA bardzo mocna, korzenna w smaku, koloru ciemnobrązowego. KEEMUN bardzo łagodna, ciemna herbata chińska.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>