Dla kucharki. Przyprawy w lnianych woreczkach w kratkę: Wyszukaj przyprawy, które będą przechowywane w przewiewnym miejscu, jak ząbki czosnku, gałka muszkatołowa, imbir. Lniany materiał w kratkę kupuje się z metra. Woreczki napełnia się korzeniami i zawiązuje wstążkami z bawełny w odpowiednich kolorach. Butelka z domowym octem ziołowym: Do ładnej butelki wkłada się gałązkę świeżego rozmarynu, tymianek i ząbek czosnku i zalewa octem owocowym. Na ocet estragonowy – gałązkę estra- gonu. Na imbirowy – gałkę imbiru i kawałek laseczki cynamonu. Każdy z tych octów musi naciągnąć przez kilka tygodni w do- brze zamkniętej butelce i dopiero potem można go podarować. Butelkę ładnie oznaczyć!
Stare naczynie kuchenne z pchlego targu: Każdy kucharz hobbysta kocha staromodne naczynia lub przyrządy kuchenne: tackę do przypraw, warząchew, sito do mąki, foremki do pieczenia, stolnicę, wałek do ciasta, żelazną patelnię, wek, rynkę, krajarkę do rzodkiewki, słoje do spiżarni, wazę do zupy, kosz do butelek i wiele innych rzeczy.
Fartuch kuchenny: Fartuch szyje się szybko. Z kretonu w kratkę lub kwiatki, ozdobiony jednobarwnymi wstążkami lub falbanką z bawełny. Natomiast materiał zawsze powinien być odporny na gotowanie.
Serwetki: Przytnij z metra len lub bawełnę i obrąb ją. Kto chce sobie zadać trochę trudu obrębia lniane serwetki mereżką. Komplet stołowy: Robi się tak samo jak serwetki. Rękawica kuchenna: Do chwytania gorących garnków, rynek i talerzy każdy kucharz potrzebuje rękawicy kuchennej. Można ją łatwo uszyć z watowanego materiału.
Dla osrodniczki. Wazy do kwiatów: Tanie, jednobarwne, lecz o ładnych kształtach pojemniki, butelki lub pudełka nabierają nowego oblicza, jeśli pomaluje się je farbą do porcelany, ładne wazy do suchych kwiatów można zrobić z polakierowanych, zwykłych glinianych doniczek. Dodajemy do nich wiązankę suchych kwiatów własnej kompozycji!
Prasa do roślin: Taką prasę jest bardzo łatwo zrobić samemu! Przycina się dostatecznie mocne deseczki świerkowe wedle wielkości prasy i wygładza papierem ściernym. W obu deskach należy wywiercić otwory w czterech rogach i włożyć w nie dostatecznie długie śruby, które ściąga się nakrętkami.
Do środka: warstwa tektury, warstwa bibuły i znów to samo warstwa bibuły, warstwa tektury. Rośliny wkłada się między obie warstwy bibuły. Obrazki z kwiatów: Z suszonych kwiatów można zrobić śliczne, małe obrazki. Jest to miły prezent, jeżeli ma się do tego ładne, staromodne ramki. Rada: na obrazku napisz piórem gratulacje.
Kwiaty z tworzyw sztucznych: Tanie kwiaty z tworzyw sztucznych zmieniają się nie do poznania, jeśli je polakierujesz. Każdy miłośnik kwiatów może ich użyć na ikebanę. Bukiet z suszonych kwiatów: Świeżo ścięte kwiaty, gałązki, trawki wiesza się w piwnicy, do góry nogami, na sznurku do suszenia bielizny. Rośliny nie powinny się dotykać. Po wyschnięciu układa się z nich bukiety. Suszone kwiaty z powodzeniem można łączyć z kwiatami świeżymi, z ziołami i kwiatami sztucznymi. Ozdobna skrzynka na kwiaty: Zwykłą plastykową skrzynkę balkonową obciągnąć kolorową folią i zasadzić odpowiedni zestaw stojących lub wiszących kwiatów.
Donica ręcznie malowana: Dużą, glinianą donicę pomalować i polakierować. Ponieważ rośliny nie znoszą farb, taka donica nadaje się tylko na zewnątrz i służy do wkładania w nią doniczek z kwiatami.
Leave a reply