Podkład nazywany jest także make-up, fond de teint, base i formulation. Nałożony na skórę, pokrywając jej niewielkie nierówności, zapewnia skórze jednolity odcień i wrażenie gładkości. Każdy podkład zawiera barwniki, przy czym to w jakim stopniu pokryje skórę zależy od stężenia barwnika. Jeżeli skóra jest ładna i dobrze przekrwiona to podkład nie jest konieczny. Ale nawet gdy skóra jest zanieczyszczona i nierówna, podkład trzeba stosować ostrożnie, aby uniknąć efektu maski na twarzy. Podkłady dostępne są w postaci ciekłej, kremów i w kamieniu. Dwa ostatnie rodzaje podkładów zawierają najwięcej barwnika, pokrywają więc skórę najlepiej, toteż są stosowane do skóry plamistej i zaczerwienionej. Podkład z połyskiem zawiera cząstki świecące i powinien być stosowany jedynie na wieczór. W najbardziej naturalny sposób działa tak zwany podkład transparent- ny, który dostaje się w płynie. Zawiera on minimum barwnika, daje się nałożyć bardzo cienko i jest idealny na dzień i na wieczór. Jeżeli pokryje się korektorem cerę plamistą i nieczystą to można zrezygnować z podkładu silnie maskującego.
Wybierając kolor podkładu, niezależnie od tego czy będzie to podkład transparentny czy silnie maskujący, należy przestrzegać zasady, że powinien on być zawsze o pół tonu jaśniejszy od naturalnego koloru twojej skóry. Pół tonu to tylko troszeczkę jaśniej, to ściśle biorąc niuans, który trzeba odkryć. Dlatego kupując podkład powinnaś odrobinę z niego rozprowadzić na twarzy, a wynik sprawdzić w powiększającym lustrze przy dziennym świetle.
Obojętnie w płynie, kremie czy kamieniu, nigdy nie wolno ci rozprowadzać podkładu palcami na twarzy, bo wyjdzie to za grubo i nierówno.. Nawet jeżeli używamy podkładu transparent- nego potrzebna jest do jego cienkiego i równomiernego naniesienia maleńka gąbka. Gąbkę tę należy lekko zwilżyć, trochę podkładu dać na jej wierzch lub we wgłębienie dłoni, wtedy przycisnąć do niego gąbkę i dopiero teraz równomiernie nakładać podkład na twarz. Nakłada się go cienko od dołu do góry, od podbródka przez policzki aż do czoła. Na szyję trzeba nakładać podkład szczególnie ostrożnie aby nie powstawały kanty. Po nałożeniu podkładu na twarz należy przyłożyć do niej miękką papierową chusteczkę, by usunąć nadmiar kosmetyku.
Gąbki z tworzywa sztucznego do nakładania podkładu kupuje się w perfumerii. Gąbki naturalne nie nadają się do tego, bo ich powierzchnia jest zbyt porowata. W ich dużych porach pozostaje za dużo podkładu, a ponadto nie można nimi rozsmarować barwnika bez smug. Dlatego gąbki z tworzywa są bardziej godne polecenia.
Leave a reply