KREMY DO SKÓRY NIECZYSTEJ

Dobry krem do twarzy składa się z substancji, które są podobne do skóry. Są to produkty naturalne, takie jak czyste roślinne oleje, woski i tłuszcze, na przykład wosk pszczeli lub lanolina, którą uzyskuje się z tłuszczu wełny owczej. W swym składzie lanolina jest najbardziej podobna do tłuszczu skóry ludzkiej i dlatego wyjątkowo dobrze nadaje się na materiał do wyrobu środków kosmetycznych. Krem z produktów naturalnych, po nałożeniu na skórę, jest w stanie złączyć się z tłuszczem skóry i nie tworzy na niej obcej warstwy, lecz w nią wnika. Chroni skórę przed działaniem czynników atmosferycznych, a zawartą w niej wodę przed wysychaniem i utrzymuje jej elastyczność. Krem nakłada się zawsze cienko, na dobrze oczyszczoną twarz i lekko wmasowuje. Po chwili pozostałość zdejmuje się miękką chusteczką z ligniny.

Krem oezarowy. Składniki: 5 g wosku pszczelego, 20 g bezwodnej lanoliny (2 kopiaste łyżeczki do kawy), 50 g oleju z kiełków pszenicy, 40 g płynu oczarowego, 5 kropli olejku melisowego. Przygotowanie: Wszystkie składniki kupuje się w aptece. Potrzebny jest mikser elektryczny, aby dobrze zmieszać krem. Zanim przystąpimy do robienia kremu, trzepaczki miksera trzeba przez 10 minut wygotować w wodzie, aby uniemożliwić wprowadzenie do kremu ewentualnych zanieczyszczeń.

Wosk topi się w żaroodpornym naczyniu, na gotującej się łaźni wodnej. Naczynie winno pływać w wodzie. Następnie dodaje się do niego lanoliny, natychmiast po jej roztopieniu – olej z kiełków pszenicy. Mieszanina ta winna mieć 60°, co trzeba zmierzyć termometrem, zanim rozpocznie się dalsze czynności.

W międzyczasie podgrzewa się w osobnym naczyniu płyn ocza- rowy, także do 60°. Stopioną mieszaninę zdejmuje się z łaźni, dodaje płynu oczarowego i miesza mikserem na najwolniejszych obrotach. Kiedy mieszanina ochłodzi się do temperatury ręki, dokrapia się olejek melisowy i miesza dalej aż do ochłodzenia kremu. Na koniec krem wkłada się do pudełek.

Zastosowanie i działanie: Mile pachnący zbożem, złocistożółty olej z kiełków pszenicy jest godny polecenia z uwagi na jego szczególną efektywność w leczeniu skóry tłustej, nieczystej i podatnej na zaognienia. Przeciwzapalny płyn oczarowy i olejek melisowy nadają się dobrze do pielęgnacji skóry łojotokowej, z dużymi porami. Krem należy przechowywać w miejscu chłodnym. Nakłada się go cienko, a po krótkim czasie zdejmuje nadmiar papierową chusteczką.

Maść lecznicza. Składniki: 20 g pasty cynkowej, 10 g glinki leczniczej (1 kopia- sta łyżeczka do kawy), 10 g oleju z kiełków pszenicy (2 łyżki stołowe), 3 krople olejku melisowego.

Przygotowanie: Wszystkie składniki kupuje się w aptece. Pastę cynkową topi się na gotującej łaźni wodnej w garnuszku ze szkła lub porcelany, potem dodaje się do niej oleju z kiełków pszenicy. Kiedy mieszanina osiągnie 60° zdejmuje się ją z łaźni. Dodaje glinki leczniczej, miesza mikserem na najwolniejszym biegu. Krótko przed ochłodzeniem wkrapla się do kremu olejek melisowy, a następnie wkłada się go do pudełek.

Zastosowanie i działanie: Brązową maść należy nakładać na poszczególne wągry i krosty, po dokładnym oczyszczeniu skóry. Nakładać wieczorem, bardzo mało i tylko na chore miejsca. Zostawić na noc. Maść jest przeciwzapalna, ale wysuszająca i dlatego w żadnym razie nie wolno nakładać jej na cała twarz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>