Na nakrytym stole znajdujesz przed sobą po lewej stronie widelce, po prawej noże, a z przodu przed talerzem sztućce do deseru. Jeśli posiłek zaczyna się od zupy, a nie od innych przystawek, to łyżka do zupy winna leżeć po prawej stronie. Tak więc, nawet przy wielkich okazjach z licznymi daniami, znalezienie właściwego nakrycia jest bardzo proste, bo wszystkie one leżą obok talerza uszeregowane w kolejności użytkowania – od zewnątrz ku talerzowi. Jeśli, na przykład, kolejno podaje się zupę, potem rybę, następnie mięso i w końcu ser, to od zewnątrz po prawej stronie leży łyżka do zupy, potem nóż do ryby po prawej, a widelec do ryby po lewej stronie, a przy samym brzegu talerza po prawej duży nóż do mięsa a po lewej widelec. Przed talerzem leży nakrycie do sera.
W czasie jedzenia widelec i nóż trzyma się w rękach w taki sposób, by palec wskazujący znajdował się z dala od części ostrej, a już zupełnie nie wolno naciskać nim na tępą stronę noża., Widelcem posługujemy się wygięciem ku górze, nakładając na niego tylko małe ilości pokarmu. Bardzo nieładnie to wygląda, gdy obładowany widelec zbliża się ku ustom. Jedyne potrawy, które jada się widelcem z wygięciem do dołu to ryż i groszek. Łyżkę prowadzi się do ust dzióbkiem, a nie bokiem. Podczas jedzenia sztućce mogą leżeć skrzyżowane na talerzu, szczególnie gdy rozmawiamy, bo wówczas nie trzyma się ich w ręku, a już na pewno nie wolno nimi machać w powietrzu. Po skończeniu jedzenia kładziemy nóż i widelec na środku talerza, równolegle obok siebie, widelec wygięciem ku górze.
Ustawienie kieliszków jest podobne do ułożenia sztućców. Stoją one po prawej stronie przed talerzem w kolejności, w której będą używane, od prawa do lewa. Jeżeli, na przykład, do zupy będzie się pić białe wino, to najdalej po prawej stronie będzie stał kieliszek do białego wina, a jeśli do mięsa będzie wino czerwone, to kolejny będzie kieliszek do wina czerwonego. Na koniec, jeżeli do sera będzie podany inny gatunek czerwonego wina, to następny kieliszek będzie również kieliszkiem do wina czerwonego.
Teraz już wiesz jak się obchodzić z twoim nakryciem. Są jednak potrawy, które jada się wedle specjalnych reguł. W pierwszym rzędzie należą do nich skorupiaki jak homar, langusta, raki i ostrygi. Na uroczystych przyjęciach daje się do nich specjalne sztućce, jak widelce do homara i ostryg lub zestaw do raków. Jeżeli jesteś zaproszona na takie przyjęcie i nie wiesz jak się z nimi obchodzić, to nie rób błędu i nie zachowuj się tak, jakby posługiwanie się widelcem do homara było dla ciebie czymś oczywistym. Raczej zwróć się do uprzejmego, starszego pana siedzącego naprzeciw, powiedz, że jeszcze nigdy nie jadłaś homara i poproś by ci pokazał jak się posłużyć tym specjalnym widelcem. Na pewno chętnie ci pokaże.
Leave a reply