Przygotowanie i zastosowanie: Z licznych towarów dostępnych w handlu henna marokańska jest najlepsza. Można ją dostać w drogeriach i sklepach indyjskich. Przy zakupie należy jednak uważać czy kupuje się właściwą hennę, bo wszystkie henny w proszku są zielone, a oprócz henny barwiącej na czerwono jest jeszcze i henna barwiąca na czarno, przeznaczona do włosów czarnych. Istnieje jeszcze tak zwana „henna obojętna”, która w ogóle nie farbuje, a służy do pielęgnacji włosów tłustych i można z niej zrobić kompres na włosy według tej samej recepty, jak dla henny farbującej na czerwono. (Przy włosach blond należy jednak zamiast herbaty wziąć tylko gorącą wodę).
Farbę przygotowuje się na dzień przed użyciem. Na filiżankę henny trzeba dać jedno żółtko i dwie łyżki oliwy oraz trochę mocnej herbaty. Najpierw miesza się hennę z żółtkiem i oliwą. Potem dolewa się do niej trochę gorącej herbaty, by mieszanina dała się dobrze rozsmarowywać. Pozostawia się ją pod przykryciem na noc dla naciągnięcia. Następnego dnia wchłonięty płyn uzupełnia się herbatą, aż ponownie powstanie luźna maź.
Po umyciu głowy, farbę nakłada się na pasma włosów przy pomocy szerokiego pędzla piekarskiego. Staramy się by nie dotykać pędzlem skóry, a jedynie nasady włosów wzdłuż każdego przedziałka. Po skończeniu nakładania farby przeczesuje się włosy jeszcze raz, aby rozłożyć ją równo na całych włosach. Teraz zakładamy czepek z plastyku, bo stałe ciepło pod czepkiem podwyższa jakość farbowania.
Jak długo trwa farbowanie zależy to od koloru włosów i ich jakości. Przed położeniem całej farby koniecznie należy wypró bować ją na pasemku włosów. Farbę należy pozostawić na pasemku na około 20 minut, potem trzeba je umyć i wysuszyć, bo dopiero na suchych włosach można ocenić kolor. Po ustaleniu czasu działania włosy myje się porządnie. Przy następnym farbowaniu farbuje się tylko odrosty włosów.
Leave a reply