Jaki należy stosować środek higieny menstruacyjnej, tampon czy podpaskę? Nawet młode dziewczęta mogą używać tamponu, bo naturalny otwór hymenu jest większy od tamponu. Jeżeli jednak wprowadzenie tamponu jest bolesne, to w żadnym razie nie wolno go stosować. Tampon powinien być zmieniany najrzadziej co 6 godzin, bo inaczej staje się pożywką dla bakterii. Znacznie bezpieczniejszą i prostszą w użyciu jest podpaska. Lepiej przyjmuje wydzieliny z ciała, łatwiej jest ją także wymieniać, kiedy jest zaopatrzona w samoprzylepne skrzydełka, które dają się łatwo przymocować do bielizny. Dziś dostępne są podpaski bardzo lekkie i wąskie, nieodznaczające się nawet przy noszeniu bardzo ciasnych spodni.
To czy w czasie menstruacji można się kąpać czy też nie, jest przedmiotem starego sporu. Myć trzeba się w każdym razie i to częściej niż zwykle, aby nie tworzył się niemiły zapach. Jednak gorąca kąpiel w pierwszym dniu menstruacji nie jest godna zalecenia, bo prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi w naczyniach. Lepiej jest stosować natrysk, a dopiero gdy menstruacja słabnie można zrobić sobie gorącą kąpiel. Oczywiście głowę musisz myć także w czasie menstruacji, ale wkrótce zauważysz, że fryzura trzyma się w tym czasie gorzej niż zwykle.
Dla wielu dziewcząt menstruacja związana jest z różnymi dolegliwościami, jak na przykład skurczowe bóle brzucha, bóle głowy i mdłości. Na te dolegliwości nie należy brać proszków prze- ciwbólowych. Spróbuj raczej przez 2 do 3 dni kuracji głodówko- wej, albo diety bezmięsnej, którą zaczyna się już przed menstruacją. Przy skurczowych bólach brzucha pomaga także położenie się płasko na podłodze, całkowite odprężenie się i poćwiczenie oddychania brzuchem. Kładziesz przy tym dłonie na brzuchu pod pępkiem i wydychasz, wciągając brzuch. Automatycznie po tym będziesz wdychać i czuć jak brzuch napełnia się powietrzem i podnosi. Podczas tego ćwiczenia zamknij oczy i koncentruj się na odprężeniu, jakie ci ono przynosi.
Jeśli naturalne krwawienie nie następuje, lub jeśli występuje nieregularnie, powinnaś się udać do lekarza. Normalnie każda dziewczyna powinna mieć okres od około piętnastego roku życia. Nie musi to koniecznie oznaczać, że jeżeli nie masz okresu, lub masz go rzadko, to występują zakłócenia zdrowotne, tym niemniej trzeba wówczas zalecić odpowiednią kontrolę lekarską.
Leave a reply