ZACHOWANIE NA ULICY

Jeśli ktoś chodzi po ulicach wielkiego miasta w czasie największego ruchu i obserwuje na nich ludzi i ich zachowanie, bez trudu dojdzie do wniosku, że mogłoby się im żyć znacznie wygodniej i spokojniej, gdyby poświęcali sobie wzajemnie nieco więcej uwagi. Ja sama nie włączam się do ogólnego narzekania na złe obyczaje współczesnej młodzieży, bo moje własne obserwacje dowodzą, że wielu dorosłych zachowuje się znacznie niegrzecznej i nieuprzejmiej niż młodzież. Nieraz widziałam jak w sklepach podczas zakupów dorośli odpychali młodych na bok a kierowcy na ulicy byli znacznie mniej uważni względem młodzieży niż wobec dorosłych. Zdarzało mi się też widzieć jak w tramwaju obrzuca się spojrzeniami pełnymi złości młodych ludzi, tylko dlatego że wesoło z sobą rozmawiają, ale nikomu nie przeszkadza skrzeczący glos pani Czyścioch, .która na całe gardło opowiada swojej towarzyszce o ostatnim urlopie.

Życie pośród innych regulują pewne zasady uprzejmości i wzajemnego odnoszenia się ludzi do siebie, których powinniśmy przestrzegać i które obowiązują nawet podczas zwykłego spaceru po mieście. Mianowicie nie przepychamy się na chodniku nie zwracając uwagi na innych i nie potrącamy ich łokciami, parasolem czy pakunkami. Otwarty parasol nosisz tak, aby nikt nie stracił oczu. Twoje paczki trzymasz w taki sposób by nikt się o nie potykał. Kiedy idziecie we dwójkę lub w trójkę, pozwólcie by inni przechodnie mogli was łatwo wyminąć, nie twórzcie zwartego muru. A gdy zdarzy ci się na chodniku mała pogawędka z przyjaciółkami, to zejdźcie nieco na bok, aby inni przechodnie mogli swobodnie przejść. Wyprowadzając psa na ulicę trzymaj go krótko na smyczy, żeby nikt się o nią nie potknął. Gdy przez własną nieuwagę zderzysz się z kimś na ulicy powinnaś uprzejmie powiedzieć „Przepraszam”. Jeśli widzisz, że komuś coś wypadło to ci korona nie spadnie z głowy jak się nachylisz i podniesiesz. W żadnym przypadku nie należy wtedy wołać za kimś „Proszę Pana! Coś Panu wypadło!” Pamiętaj, że na ulicę nie rzuca się żadnych odpadków, ulica to nie śmietnik. Do tego celu służy kosz na śmiecie. Także natarczywe przypatrywanie się innym jest bardzo niegrzeczne, jeśli chcesz się komuś przyjrzeć, bo na przykład podoba ci się czyjaś sukienka, to trzeba to zrobić w sposób nie rzucający się w oczy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>