Mamy szczęście, że nie żyjemy w czasach, gdy ręcznie wyrabiane koronki były nabytkiem wprost nieosiągalnie drogim, a noszenie ubrań ozdobionych nimi było przywilejem garstki wybrańców. Kto lubi robótki może sobie sam zrobić koronki według starych wzorów, na przykład koronki klockowe czy szydełkowe. Komu brakuje zręczności, a może i nauczyciela, może znaleźć sobie za mały pieniądz, mające wielostronne zastosowania, ładne koronki maszynowe.
Przykładowo mogą to być bawełniane koronki ze szlakiem, kupowane z metra. Wąskie albo szerokie, ażurowe, w miły prosty wzór lub z bogatym ornamentem. Brzegi takiej koronki wystarczy zagiąć, obrębić i już się ma atrakcyjny kołnierzyk. Można go przypiąć na zatrzaski pod okrągłe wycięcie swetra, albo przybrać nim okrągły dekolt wdzianka z dzianiny. Do sukienki używa się kołnierzyków nieco przymarszczonych. Bawełniane koronki ze szlakiem dobrze nadają się do obszywania letnich spódnic z falbankami, halek, bluzek, nocnych koszul i ozdobnych chusteczek.
Koronki maszynowe, szydełkowe lub tkane, we wszystkich wzorach i szerokościach, możesz kupić z metra. Te koronkowe wstążki są dwustronne i nadają się do ozdabiania letnich spódnic, wdzianek, mankietów, dekoltów, koszul nocnych, halek, szlafroków, na ramiączka, wypustki i zakładki.
Szukając starych koronek może znajdziesz w szafie u babci stare, koronkowe zasłony, obrusy, chustki lub swetry, z dawna już nie używane. Jest to piękne pole do popisu dla ludzi z fantazją i zręcznymi palcami. Z dwóch koronkowych chustek do nosa można zrobić ładny kołnierzyk, z kawałków koronek- ramiączka do letnich sukienek i bluzek, lub naszyć je na rękaw czy wykładane kieszenie, można także zrobić koronkowe bolerko do letnich sukienek z białej bawełny, koronkowy kołnierzyk i mankiety do bluzki z batystu, kołnierzyk z doszytymi aksamitkami do wiązania, chusteczkę do butonierki albo żabot z falbankami do białej bluzki.
Leave a reply