Spożywanie poszczególnych potraw

Do naszego codziennego menu należą także potrawy, które można spożywać prawidłowo lub błędnie. Oto niektóre przykłady. Jajka: Jajka podaje się przyrządzane na różne sposoby. Jajko gotowane w skorupce do śniadania uderza się lekko łyżeczką w jego czubek i palcami zdejmuje tyle skorupki, ile trzeba by można było łatwo wsuwać łyżeczkę do jego wnętrza: Jajka sadzone i jajecznicę jada się widelcem. Noża używamy tylko wtedy, gdy jajka są sadzone na szynce, którą trzeba podzielić.

Zupy: Zupy podaje się na talerzu lub w filiżance. Kiedy kończy się zupa w filiżance można wypić resztkę podnosząc filiżankę do ust. W tym celu najpierw odkłada się łyżkę na talerzyk pod filiżanką i prawą ręką unosi się filiżankę, nie wolno tego robić oburącz (jest jeden wyjątek, są to specjalne czarki do zupy, które mają uszka po obu stronach, te oczywiście podnosi się do ust oburącz, trzymając za uszka: przyp. tłum.)- Jeżeli zupa podana jest na talerzu, to aby wypić jej resztkę, talerz przechyla się nieco od siebie tak, że jego dno staje się widoczne dla sąsiada naprzeciw, i resztkę wypija się przy pomocy łyżki.

Chleb: Wiele osób chętnie jada do zupy chleb lub bułeczki. Obojętnie czy do zupy podaje się chleb, bułeczki czy tosty, nie kraje się ich lecz łamie. Nie odgryza się od nich kawałka, ale odłamuje tyle ile trzeba na jeden kęs, którego nie odkłada się już na talerzyk do chleba, stojący na lewo od dużego talerza, ale zjada natychmiast. Krajane są tylko bułeczki na śniadanie, które je się odgryzając kawałeczki z plasterka trzymanego w ręce (chociaż autorka opisuje zwyczaje niemieckie, ten sposób jedzenia pieczywa jest powszechny w Europie Zachodniej, w Polsce na ogół podaje się do zupy chleb lub bułkę w plasterkach, poza tym jada się tak samo jak na zachodzie, przyp. tłum.).

Mięso: Mięso zazwyczaj się odkrawa, a potem zjada przy pomocy noża i widelca. Wyjątkiem są tu potrawy mięsne, które można rozdrobnić przy pomocy samego widelca jak: befsztyk tatarski, frykadelki, ragout, gulasz, klops.

Kiełbaski i parówki: Kiełbaski aż kuszą by je jeść biorąc je wprost w rękę. Niewątpliwie tak jedzone najlepiej smakują na pikniku, kiermaszu lub peronie. Ale w domu jada się je nożem i widelcem, przy czym od rodzaju kiełbaski zależy czy je się ją ze skórką czy bez.

Drób: Nawet jeśli lubisz ogryzać kostki, to wiedz, że drobiu nie jada się rękoma. Oddzielenie mięsa od kości wymaga wprawdzie trochę wprawy, ale daje się przeprowadzić przy pomocy noża i widelca.

Ziemniaki: Pieczone, smażone, w mundurkach, frytki – w ogóle każde danie z ziemniaków je się bez krajania ich nożem. Sos: Sos nalewa się zawsze na mięso a nie na ziemniaki lub jarzyny. Owoce: Nawet jeśli uważamy, że najsmaczniejsze jest jabłko jedzone wprost z ręki, to przy stole nie należy go nadgryzać.

Jabłka i gruszki dzieli się na cztery części, przy pomocy nożyka do owoców. Następnie obiera się jedną ćwiartkę, usuwa z niej rdzeń, obiera, dzieli nożykiem na jeszcze mniejsze kawałeczki i zjada zanim zacznie się obierać następną ćwiartkę. Skórkę pomarańczy usuwamy przez zrobienie szeregu podłużnych nacięć – do miejsca po ogonku, następnie te nacięte paski skórki odgina się od miąższu, tak że na koniec owoc leży jakby w wianku otwartych skórek. Przy pomocy nożyka usuwa się z miąższu przylegającą do niego białą skórkę, wyciąga go na zewnątrz i dzieli nożem i widelcem. Truskawki je się trzymając w palcach za ogonek. Jeśli ogonków nie mają, nabiera się je widelcem. Brzoskwinie dzieli się cięciami na głębokość pestki, obiera jak jabłka i gruszki i je z pomocą noża i widelca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>