Perfumowana sól kąpielowa

Składniki: 500 g soli kuchennej, 20 g alkoholu 70%, 1 łyżeczka do kawy cynamonu w proszku, 2 łyżeczki do kawy olejku cytrynowego. Przygotowanie: Najpierw wsypuje się sól do dużej miski porcelanowej. Potem rozpuszcza się olejek cytrynowy w alkoholu i mieszaninę rozrabia porcjami z solą powoli drewnianą łyżką. Następnie do uzyskanej masy dodaje się cynamonu. Przez jakiś czas miska powinna być odkryta, by alkohol odparował. Gotową sól przesypuje się do dobrze zamykanego naczynia.

Jeżeli nie spodoba ci się w kąpieli zapach cytrynowy, to można zamiast niego użyć innego olejku eterycznego, na przykład z kwiatu pomarańczy, róży, z kwiatu brzoskwini lub lawendy, jaśminowy, goździkowy lub własną perfumę.

Zastosowanie i działanie: Na dobrze pachnącą kąpiel potrzebujesz około 100 g soli, którą rozpuszczasz w gorącej wodzie. Jeżeli oprócz soli dysponujesz także olejkiem o tym samym zapachu, to poza solą możesz do kąpieli dodać również kroplę olejku, by wzmocnić zapach.

Upiększająca kąpiel ziołowa. Składniki: 100 g kwiatu rumianku, 50 g płatków róży, 50 g kwiatu lawendy, 1 filiżanka miodu. Przygotowanie: Na ziołową kąpiel bierzesz suszone zioła, które kupuje się w aptece lub sklepie zielarskim. Także płatki róży zalicza się do ziół leczniczych, a tonujące i przeciwzapalne własności wyciągów z płatków róży są bardzo korzystne dla skóry. Kto ma w ogrodzie róże powinien zbierać ich płatki i suszyć w miejscu zacienionym i przewiewnym, tak by zebrać mały zapas do kąpieli. Ale nie wolno by róże były skrapiane!

W dużym garnku gotuje się wodę. Po zagotowaniu zmniejsza się ogień do minimum i wrzuca zioła. Woda nie powinna się gotować, aby zioła nie utraciły swej leczniczej mocy. Następnie odcedza się odwar do wanny z gorącą wodą. Na koniec rozpuszcza się w wannie miód i kąpiel upiększająca jest gotowa. Zastosowanie i działanie: Znaczny udział rumianku w tej kąpieli powoduje, że może ona służyć w pierwszym rzędzie do pielęgnacji nieczystej cery. Oczyszczające skórę własności kwiatu rumianku są znane od dawna. Regularne stosowanie tej kąpieli pomaga uzyskać cerę czystą i jasną. Także i lawenda ma własności lecznicze, a aromatyczne kwiaty działają pobudzająco, poprawiają przekrwienie i czyszczą pory. Aby zamknąć wykaz zalet składników tej kąpieli, należy stwierdzić, że miły zapach różany nie jest tylko przyjemnością dla nosa. Zawarte w róży czynniki aktywne, jak olejek eteryczny, tłuszcz, garbnik, cukier, kwas cytrynowy i jabłkowy działają na skórę przeciwzapalnie. Na koniec można już tylko zachwalać miód, który ma ogromne znaczenie nie tylko w odżywianiu ale i w pielęgnacji urody.

Rozpuszczony w gorącej wodzie nie zostawia na skórze żadnych klejących się plam, a działa dezynfekująco i kojąco. Upiększająca kąpiel z ziół nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, ideałem byłoby branie jej przed pójściem do łóżka, ponieważ jest ona nieco osłabiająca. Daje jednak nie tylko dobry sen lecz również piękną, czystą cerę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>