Para jako drużyna

Tantryczne księgi widzą w partnerach równorzędnych członków drużyny: może się to wydać zaskakujące, zważywszy na fakt, że joga tan-v tryczna liczy sobie kilka tysięcy lat, tymczasem dla nas pojęcie „równorzędnego partnerstwa” jest pojęciem dość nowym. W świetle tantry jesteśmy więc kolegami z drużyny, dzielącymi „boisko” życia w związku, który jest „grą”. Ciągnąc porównanie można powiedzieć, że członkowie tej samej drużyny powinni grać według wspólnych reguł – co jednak nie zawsze się zdarza. Wiele par działa wychodząc z odmiennych założeń, a wiele w ogóle nie wie o istnieniu jakichkolwiek reguł.

Mówiąc o regułach nie mamy na myśli żadnych ścisłych praw dyktujących powinności w związku – jest on w naszych oczach grą, a nie wyrokiem więziennym. Jednak nawet w grach obowiązują jakieś zasady i każdy związek musi ustalić o co w grze chodzi i na jakich warunkach jest ona prowadzona. Czy jest to tylko wakacyjny romans, czy też budujecie wspólną przyszłość? Czego od partnera potrzebujesz? Jaka jest twoja rola? Jaka jest rola partnera? Kto gra na tyłach? Kto w ataku? Kto kieruje grą? Czy to jest rzeczywiście ta gra, na którą się decydowałeś? Czy sprawia ci to przyjemność?

Oczywiście zasady gry mogą ulegać zmianom w miarę jak zmienia się związek. Nie mogą to być jednak zmiany jednostronne. Zmiany muszą być ustalane wspólnie z partnerem i zawsze obowiązuje przy tym Złota Zasada, zgodnie z którą harmonia związku podtrzymywana jest poprzez komunikację i współuczestniczenie w płaszczyźnie intymnej. Intymność osiąga się, naturalnie, drogą seksualną – ale nie jest to jedyna droga. I tak, na przykład, medytacja zasilająca, wymieniając energie generowane z najgłębszych pokładów, dostarcza niezrównanych doświadczeń wspólnoty. Niektóre pary uprawiają wspólnie jogging, jeżdżą razem na rowerach lub chodzą na długie spacery, inwestując w ten sposób w zdrowie ciała i zdrowie swojego związku. Ponadto pary tantryczne połączone są wspólnotą duchową. Wspólnie medytują, dzielą myśli, marzenia, fantazje, lęki i niepokoje. A także wspólnie pracują. Nieczęsto dzielimy karierę zawodową partnera ale na naszych seminariach stale goszczą pary, które nauczyły się dzielić inne rodzaje pracy, pary, które wspólnie zmywają naczynia, uprawiają ogródek czy sprzątają garaż.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>