KĄPIEL

Kąpiel należy do naszych codziennych nawyków higienicznych, i jest tak samo oczywista jak mycie zębów. Skóra nie staje się brudna tylko od kurzu, cząstek brudu z powietrza lub przez stykanie się z brudnymi przedmiotami. Skóra sama wytwarza pot i tłuszcz, zrzuca zrogowaciałe płatki i ta mieszanina brudu, tłuszczu, rogu i potu musi być codziennie zmyta wodą i mydłem. Niemiły zapach ciała także nie dodaje atrakcyjności i nikt nie chciałby z tego powodu stać się obiektem drwin. Tak samo jak codzienna kąpiel, samo przez się jest zrozumiałe zmienianie bielizny oraz przepoconych bluzek, swetrów, pończoch i butów.

Bez czystości nie może być pielęgnacji urody, a pielęgnacja skóry zaczyna się od wody. Czy się kąpiesz w wannie czy bierzesz natrysk, to sprawa twego osobistego upodobania. Jedno i drugie spełnia to samo zadanie, mianowicie oczyszcza skórę, jednak ich działanie na organizm jest odmienne. Natrysk działa głównie pobudzająco, natomiast kąpiel w wannie relaksująco. Siedzieć w pachnącej i ciepłej kąpieli i czuć jak ciało się odpręża, oznacza więcej niż tylko oczyszczenia ciała. Zwłaszcza wieczorem świetnie nam zrobi wonna kąpiel, w czasie której spłynie z nas nerwowość całego dnia. Najkorzystniejsza temperatura kąpieli odprężającej wynosi około 37°. Pełny żołądek obciąża krążenie i dlatego dobrze trzymać się zasady: Jedzenie po pielęgnacji ciała”. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>