DOBRE ZACHOWANIE NA CO DZIEŃ CZ. II

Jesteśmy w domu we własnym gronie. Właśnie zadzwonił budzik i jak zawsze spieszysz się by złapać tramwaj i zdążyć na czas do szkoły. Wyskakujesz z łóżka, mamroczesz rodzinie twoje niewyraźne „Dzień dobry”, kłusujesz do łazienki, ubierasz się z szybkością wiatru, łykasz filiżankę kawy i jeszcze jedząc chleb galopujesz na przystanek. Ten zwariowany wyścig z czasem powtarza się każdego ranka. Ale za to w niedzielę odbijasz sobie swój codzienny poranny stres i siadasz do śniadania, przy ładnie nakrytym stole, nieuczesana, z niemytymi zębami i w wymiętym szlafroku.

A jak wygląda twój program po powrocie ze szkoły do domu? Oczywiście rano nie miałaś czasu zebrać porozrzucanego ubrania. W twoim pokoju na stole leży jeszcze obok filiżanki po herbacie pognieciona chustka do nosa i stoi talerz z resztkami jajecznicy z wczorajszego wieczoru. Czy uważasz, że to matka jest od tego, by sprzątnąć twój brudny pokój, pozbierać ubrania z podłogi, wyprać twoją bieliznę i w ogóle zająć się twoimi doczesnymi potrzebami?

Na temat zachowania się w domu jest taka mądra maksyma: „W domu zachowuj się tak jakbyś był w najlepszym domu, a wtedy w najlepszym domu będziesz jak w domu”. Jeśli przyjmujesz zasadę, że jesteśmy samodzielni i nasza samodzielność ma być respektowana przez innych, to i za nasze rzeczy osobiste także jesteśmy odpowiedzialni. Dlatego przyjmij odpowiedzialność za twój pokój, twoje ubranie i twoje zachowanie w rodzinnym kręgu. Jeśli twój ranek jest tak źle zorganizowany, jak to przykładowo opisałam, to spróbuj wstawać o kilka minut wcześniej. Zamiast łykać jedzenie na stojąco, co wprawia ciebie i domowników w zły humor, spróbuj chociaż chleb zjadać w spokoju. Z zasady nie pozwól by cię obsługiwano, ale sama pomagaj przygotować miłe śniadanie dla wszystkich.

Nie traktuj matki jak służącej i, uzgodnij z nią, że swój pokój sama utrzymujesz w porządku. Niech matka ci pokaże jak się prasuje, jak czyści buty i ubrania, przyszywa guziki i skraca spodnie, abyś sama mogła porządkować swoje ubrania. A nawet jeśli czasem masz bałagan w pokoju, to jest to tylko twoja sprawa, bo to ty masz się dobrze czuć w tym pokoju, a z czasem przekonasz się, że znacznie milej mieszka się w pokoju uporządkowanym niż w niechlujnym. Bądź uprzejma względem innych członków rodziny i nie rozrzucaj swoich rzeczy po całym mieszkaniu by się o nie wszyscy potykali. Miejscem dla nich jest twój pokój, a nie pomieszczenia z których korzystają wszyscy. Łazienkę zostawiaj tak, aby następny użytkownik nie był zmuszony do wielkich porządków. Rozumie się samo przez się, że wannę, umywalkę i toaletę myjesz zaraz po użyciu. Wszystkie twoje utensylia kosmetyczne, szczotki do włosów, grzebienie, lokówki i suszarka do włosów mają być w porządku, a nie porozrzucane po łazience. Aby tego uniknąć najlepiej jeśli będziesz miała w łazience osobną szufladę na swoje rzeczy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>