Techniki koncentracji umysłu

Uprawianie jogi tantrycznej wymaga pogodnego, spokojnego umysłu, jaki niełatwo osiągnąć w ambitnym, stechnicyzowanym świecie. Tan- tra zaleca medytację, czyli świadome odwrócenie uwagi od spraw tego świata by uzyskać poczucie głębokiego, wewnętrznego spokoju. Istnieje kilka technik tantry, pomocnych w osiągnięciu tego stanu. Jedną z nich jest koncentracja, która wbrew pozorom nie jest łatwa do uzyskania. By ułatwić nam nasze wysiłki, tantra zaleca liczne medytacje, które oddziałują bezpośrednio na mózg, wyciszając intelektualną, analityczną lewą półkulę i pobudzając intuicyjną, doświadczającą półkulę prawą. To właśnie przez tę półkulę przenikają doświadczenia „mistyczne”. Jeśli uprawiając miłość posługujemy się lewą półkulą, tracimy możliwość uzyskania tantrycznej ekstazy, jaką oferuje nam siła miłości.

Inną metodą wyciszania umysłu jest technika oddechowa, nazywana „kosmicznym stosunkiem”. W ćwiczeniu tym koncentrujemy uwagę na kręgosłupie, zaczynając od czakramu najniższego, a następnie przenosząc świadomość coraz wyżej. W czasie głębokiego, powolnego wdechu uświadamiamy sobie każdy z energetycznych ośrodków na osi kręgosłupa, od dołu do góry. Na końcu wdechu zatrzymujemy oddech na trzy do dziesięciu sekund. W tym czasie staramy się realnie odczuć nae- nergetyzowanie powietrza, które wypełnia nam czaszkę u szczytu głowy, czyli miejsce zwane „siedzibą Śiwy”. Następnie zaczynamy wdech, również powolny i głęboki, śledząc świadomie przepływ oczyszczonego powietrza w ciele i w odwrotnej kolejności odwiedzając zbiorniki energii. W czakramie najniższym zatrzymujemy oddech na kilka sekund, koncenru- jąc umysł na siedzibie energii kundalini I znowu bierzemy wdech. Rytm oddechu przypomina rytm fal obmywających piaszczysty brzeg. Fale na przemian przepływają i cofają się wygładzając plażę swoją pieszczotą. Spróbujmy teraz wykonać to ćwiczenie – odświeży nas i zrelaksuje. W czasie wdechu wyobrażajmy sobie powietrze odświeżające każdy z wirujących kręgów w naszym ciele, a w czasie wydechu pozwalajmy, by oddecn unosił z sobą zmęczenie minionego dnia. Oddech w jodze składa się z czterech części:

– 1. Powolny wdech

– 2. Kilka sekund zatrzymanego oddechu

– 3. Powolny wydech

– 4. Chwila zatrzymania wydechu lub przerwa przed rozpoczęciem następnego wdechu

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>