CHUSTKI Z RESZTEK CZ. II

Chustka na słowę. Z cienkich materiałów wełnianych można sobie uszyć ładne chustki na głowę. Jednobarwne, w kratę, z wyhaftowanymi małymi kwiatkami lub ozdobione frędzelkami. Takie chustki wyglądają znakomicie, gdy zawiązuje je się na ramionach, na płaszczu, blezerze lub swetrze. Miękko opadające, wzorzyste materiały wełniane, z których można uszyć chustki na zimę są dostępne w wielkim wyborze. Materiał nie może być zbyt gruby, tak aby chustka łatwo dawała się zawiązywać. Chustka powinna pasować do płaszcza, a kiedy wiatrem wieje w uszy, to można na chustkę założyć nawet czapkę z wełnianej włóczki. Do płaszcza od deszczu możesz dopasować chustki z grubej bawełny lub popeliny, a kiedy ich krata zgadza się z kratką podszewki płaszcza, wygląda to naprawdę ładnie.

Chustek na głowę można używać także w ciepłe miesiące, przy czym chustki letnie nie muszą koniecznie być noszone na głowie. Letnie chustki z cienkiej bawełny, wzorzyste lub jednobarwne, można bez trudu ozdobić frędzlami lub wypustkami. Mogą być one szyte z tego samego materiału co i letnia spódnica, a nosi się je wtedy luźno zawiązane na ramionach lub z końcami zatkniętymi za pasek. Dla osłony przed słońcem szyje się je z tego samego materiału co plażówka i zawiązuje je albo na chłopkę na karku, albo na sposób berberyjski wokół głowy. Dobrze wyglądają na plaży gdy są ozdobione perełkami ze szkła albo cekinami.

Chusta kopertowa (na plecy). W wielkiej chuście szczególnie dobrze jest dziewczynom wysokim. Kto mały, musi uważać na proporcje. Możesz spiąć chustkę z resztek, dobrać właściwe proporcje między twoim wzrostem a rozmiarami chusty, a dopiero potem zeszyć chustę odpowiednio mniejszą.

Wiele jest sposobów uszycia sobie chusty kopertowej. Może być z cienkiej wełny we wzór tartanowy, z wełny jednobarwnej z frędzelkami, zrobiona na drutach z cienkiej włóczki wełnianej, lub szydełkowana z bawełny czy nici, uszyta z tego samego materiału co spodnie, oblamowana wstążkami z rypsu lub satyny, z wyhaftowanym wzorem i w ogóle jakakolwiek, pasująca do reszty garderoby. Potem jeszcze trzeba mieć pomysł jak ją nosić: pasuje na płaszcz, kurtkę i sweter, do spódnicy i długich spodni, zarzucona na plecy i zawiązana na piersi, można także zatknąć końce za pas. Jeżeli zarzuca się ją skośnie na ramiona, to końce można zatknąć za pas z przodu i tyłu: można ją także zaciągnąć na głowę, potem skrzyżować na piersi a końce zawiązać na plecach. Ale można ją także nosić jak babciną stolę, przy czym oba rogi zwyczajnie wkłada się do kieszeni płaszcza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>